دومین همایش ملی معماری و شهرسازی سقز سوم آذر در دانشگاه علمی کاربردی سقز برگزار می شود.

به گزارش کرددانش،ناصح یوسفی دبیر علمی دومین همایش معماری و شهرسازی سقز گفت: امروزه معماری دستخوش تغییرات محسوسی است که آگاهانه و ناآگاهانه غربی وار جوابگوی نیازهای است که با شرایط اقلیمی، فرهنگی و هویتی یک شهر خوانایی ندارد .
یوسفی افزود: معماران معاصر با شکل های جدید به دنبال یافتن راه حل های برای شیوه های زندگی و معیشت جامعه هستند و این درحالی است که مطالعات معماری بومی و تاریخی هر شهر با قدمت در ایران نشان می دهد که این مردمان با تلاش خود بعد از سالیان طولانی در مکتب اساتید و پیرهای معماری به نتایج بسیار مهمی برای شیوه های زندگی با راه حل هایی برای بهره وری انرژی، اقلیمی و بومی دست یافته بودند و این شیوه های نمایش در معماری و شهرسازی، اصول با هویتی را تعریف نموده بودند که پاسخگوی مسائل اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی بوده است .
دبیر علمی دومین همایش معماری و شهرسازی سقز تصریح کرد: شهر باستانی سقز با قدمت ۳۰۰۰ ساله با بناهای تاریخی منحصر بفرد همچون قلعه زیویه ، مسجد دومناره ، حمام حاج صالح ، کاروانسرای تاجوانچی ، بازار تاریخی ، خانه کمانگر و … و همچنین بافت های تاریخی؛ کار معماران و شهرسازان را بسیار دشوار و جای بسی تامل می نماید .
وی ادامه داد: شناسایی بافت ها و بناهای با ارزش هویتی این شهر و حفظ ، احیا و معرفی آن توسط ادارات و سازمان های ذیربط و انجمن های مردمی هنوز در خور و شایسته مقام شهریی تاریخی و کهن چون سقز نیست, به همین سبب و بنا به رسالت دانشگاهی خویش و علی الخصوص رسالت دانشگاه علمی کاربردی در موضوعات مهارتی و اشتغال زایی درصدد برآمدیم با برگزاری همایشی ملی در جهت شناسایی، حفظ بافت ها و بناهای با ارزش هویتی و تجلی آن در معماری و شهرسازی معاصر چاره جویی علمی نماییم .
یوسفی افزود: در همایش ملی معماری و شهرسازی سقز که با موضوع : « شناخت ، احیاء و ارتقای هویتی تاریخی و فرهنگی معماری و شهرسازی سقز » معرفی شده است ؛ تمام تاکید بر مقالات کاربردیی است که راهکاری برای شهرهای تاریخی ایرانی و مشابه شهر سقز پرداخته باشد.
دبیر علمی دومین همایش معماری و شهرسازی سقز گفت: این همایش در چهار محور معماری و شهرسازی هویت گرا, مداخله در بافت (بافت های میانی) شهرهای تاریخی, صنعت توریسم و گردشگری و معماری و شهرسازی سقز در آذرماه امسال برگزار می شود.
وی یادآور شد: علاقمندان به شرکت در این همایش می توانند تا ۳۰ مهر نسبت به ارسال متن کامل مقاله اقدام نمایند و داوری مقالات ۲۵ آبان برگزار می شود.