گزارش مالی جدید سونی منتشر شد : پلی استیشن همچنان برای سونی سودآورترین بخش است !

سونی به لُطف بخش سرگرمی خود هنوز سرپاست و باید این سرپا بودن را مدیون کنسول پلی استیشن و مخصوصاً پلی استیشن ۴ باشد. در ۳ ماهه اَخیر سونی موفق به فروش ۳ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ شده است، که میزان فروش کُلی این کنسول از ابتدا تا کنون را به ۲۵٫۳ میلیون دستگاه رسانده است. همچنین بخش هایِ نرم افزاری و چندرسانه ای سونی نیز با رُشدی بالغ بر ۱۲٫۱ درصد نسبت به سال گذشته مواجه شده اند.

در این میان، کنسول پلی استیشن ۳ این شرکت که فروش آن با توجه به فروش بالایِ کنسول پلی استیشن ۴ کاهش پیدا کرده است، تا به امروز نزدیک به ۲۸۸٫۶ میلیارد ین ( چیزی معادل ۲٫۳ میلیارد دلار ) درآمد داشته است، که سود خالص فروش این کنسول چیزی نزدیک به ۱۶۰ میلیون دلار است.

سونی چندی پیش اذعان کرده بود که کنسول بازی این شرکت ( پلی استیشن ۴ ) نسبت به آخرین نسل از کنسول بازی شرکت مایکروسافت ( ایکس باکس وان ) فروش بیشتری دارد. این کمپانی اعلام کرده بود که در بیشتر کشورهایِ اروپایی فروش کنسول بازی پلی استیشن ۴ دو برابر فروش کنسول بازی مایکروسافت است و در برخی از مناطق دنیا تقریباً با هم برابر هستند، اما باز سونی طرفداران بیشتری دارد.

همچنین، سونی تا پیش از این پیش بینی میکرد که تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۶ میلیون دستگاه پلی استیشن ۴ به فروش برساند، اما اَکنون و با توجه به گزارش مالی ۳ ماهه اَخیر، کارشناسان پیش بینی میکنند که سونی اگر با همین روند به فروش کنسول پلی استیشن ۴ ادامه دهد، رکورد فروشی معادل ۱۶٫۵ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۵ را به ثبت خواهد رساند.

بخش تولید سنسور سونی نیز در ۳ ماهه اَخیر وظیفه خود را به خوبی ایفا کرده است. سونی در ۳ ماهه اَخیر به لُطف استفاده از سنسورهایِ تولیدی این شرکت در محصولات محبوب شرکت هایی چون اَپِل و سامسونگ، موفق به کسب جایگاه ویژه ای در سودآوری در این بخش شده است. این بخش سـودی بـالــغ بـر ۳۷٫۱ درصد، معادل ۲۳۷٫۹ میلیارد ین ( یا ۲ میلیارد دلار ) برای سونی در پی داشته است.

به تازگی مدیر بخش بازاریابی سنسورهایِ ساخت شرکت سونی اعلام کرده بود که این شرکت قصد سرمایه گذاری ۳٫۶ میلیارد ینی برای سودآوری هر چه بیشتر این بخش دارد. همچنین، بخش دوربین هایِ دیجیتال و حرفه ای سونی به لُطف کیفیت بالا و محبوبیتشان در بین مردم دنیا سودی بالغ بر ۵ درصد نسبت به سال گذشته کسب کرده است، که سود خالص ۲۱٫۳ میلیارد ینی ( معادل ۱۷۴ میلیون دلار ) را برای این شرکت نام آشنایِ ژاپنی رقم زده است.

اما متأسفانه بخش موبایل سونی هنوز به سودآوری باز نگشته است. سود حاصل از فروش محصولات بخش موبایل این شرکت با تنزل ۱۶٫۳ درصدی نسبت به سال گذشته همراه شده است، که البته سونی موبایل ادعا میکند بخشی از استراتژی ریاضت اقتصادی این شرکت برای بازگشت به سوددهی در فصول آینده است.

همچنین این شرکت سعی در تمرکز بر رویِ محصولات پرچمدار ( مثل گوشی هوشمند اکسپریا +Z3 ) کرده است، ولی در این بین هنوز سودآوری بخش مذکور به درستی مشخص نیست. بخش دیگری که برای سونی ضرری ۱۱٫۹ درصدی رقم زده است، بخش سونی پیکچرز است، که با توجه به مشکلاتی که برای بخش مذکور در حملات به سرورهایِ این شرکت پیش آمد قابل پیش بینی بود.

با همه این تفاسیر، این کمپانی در مجموع تا به امروز موفق به کسب ۸۲٫۴۴ میلیارد ین ( معادل ۶۶۵ میلیون دلار ) سود خالص شده است، که در مقایسه با سال گذشته سودی نزدیک به ۳ برابر بیشتر داشته است. در هر حال، به نظر میرسد سیاست هایِ کازو هیرای تا به اینجایِ کار مثبت بوده است و تمام نگرانی ها فعلاً معطوف به بخش موبایل این شرکت است. اینکه آیا سونی موبایل به سودآوری سابق خود بازخواهد گشت یا خیر، هنوز مشخص نیست.